Ключовим елементом будь-якого металошукача, для аматорського пошуку або професійного, є котушка (датчик). Два найпоширеніші типи котушки – Mono і DD. Під першим типом часто об’єднують котушки концентричні та Моно, вважаючи їх однаковими. Котушки дійсно споріднені, але все ж таки вони мають відмінності і володіють різними властивостями, що впливають на практичний пошук.

Принцип роботи пошукової котушки

Принцип роботи пошукової котушки металошукача – випромінювання магнітного поля з подальшою реєстрацією спотворень (коли в це магнітне поле потрапляє металевий предмет). Найчастіше котушка складається з двох контурів – передавальний TX і приймальний RX. Один контур формує магнітне поле, другий контур приймає і передає дані в електронний блок управління, де методом порівняння відданого і прийнятого сигналів, реєструються спотворення в магнітному полі.

Моно (Mono) катушка

vidminnist-mono-kotushki-vid-koncentrichnoi-u-chomu-riznicya-3702439

Супер класична моно котушка складається з одного контуру, одночасно TX і RX. Але такі зараз рідко застосовуються. Найчастіше сучасна моно котушка складається з двох контурів, розташованих в одній конфігурації.

Концентрична (Concentric) котушка

vidminnist-mono-kotushki-vid-koncentrichnoi-u-chomu-riznicya-7640797

Конфігурація концентричної котушки складається з двох контурів, TX (передавальний) і RX (приймальний). TX контур помітно більший за RX. Концентрична котушка формує симетричне поле, у якого вища властивість виявити знахідку на глибині.

Властивості Моно і Концентричної котушок

Моно котушка є різновидом (варіантом) котушки концентричної і має схожі властивості – хороша чутливість, втрата ефективності на мінералізованому ґрунті, схильність до впливу електроперешкод.

У концентричної котушки трохи більша глибина виявлення, але ця глибина тільки по центру котушки. По краях котушки глибина падає (діаграма виявлення у вигляді конуса). Також у концентричній котушці точніша локалізація положення знахідки (центру цілі) і поділ предметів, що лежать поруч (не порівняти з котушками DD, але з моно різниця є).

vidminnist-mono-kotushki-vid-koncentrichnoi-u-chomu-riznicya-1410455

Обидва типи котушок можуть бути як круглої форми, так і форми еліпс. У сучасних металошукачах частіше застосовують котушки концентричні, ніж моно. Але якщо йдеться про підводний металошукач, що працює на пульс-індукційній технології (Pi), на такому пошуковому приладі найімовірніше застосовуватиметься котушка Моно.

Часто пошуковці (і продавці металошукачів теж) концентричні котушки називають Mono. По-перше, моно котушка це різновид концентричної. По-друге, різниця між ними є і об’єднувати ці котушки під одним ім’ям – технічна неточність.