Важливе питання для новачка в пошуках з металошукачем – на що краще орієнтуватися, звуковий відгук чи VDI? На екрані вже є вся потрібна інформація. Ось провідність металу, за якою ми припускаємо тип знахідки, ось шкала глибини залягання. Навіщо тоді потрібен звук? Мова металошукача здається дивною і абсолютно незрозумілою, але саме в ній і міститься максимальна інформація.
Цифри на екрані, графічна шкала
VDI (Visual Discrimination Indicator) — це числовий або графічний ідентифікатор цілі на екрані металошукача, який допомагає визначити тип металу. Кожному металу відповідає свій діапазон чисел або сегментів на графічній шкалі. Наприклад, мідні монети це VDI 70-90. Або чорне залізо 0-10.
Плюси
- Простий старт. VDI дуже легко зрозуміти. Є певні діапазони, підсвітка яких говорить про передбачувану знахідку. Часто виробники на графічній шкалі розміщують легенду відповідностей знахідок, є чітка межа чорний/кольоровий метал.
- Швидка верифікація. Достатньо одного погляду на VDI, щоб вирішити – копати чи йти далі.
- Повторюваність закономірностей. Ви знайшли монету з VDI 75-78, перевіряєте місце навколо і знову сигнал з такими ж цифрами. Велика ймовірність, що це знову схожа монета.
Мінуси
Теоретично, функція VDI – супер. Але на практиці цифри не завжди відповідають очікуванням. Причому VDI не обманює вас, він чесно відображає те, що зміг обчислити. Але при аналізі сигналу наклалися комбінації умов, які на практиці не рідкість.
- Сумація сигналів. Наприклад, у вашого металошукача межа чорного заліза 0-10. Під катушкою шматок чорного заліза з численними окисами (іржа). Саме залізо дає VDI 5, окиси з VDI 15. Які цифри має показати металошукач? Варіантів два – середнє число або спроба стрибати 5-15. Та ж ситуація, якщо поруч з монетою (високий VDI) є металевий сміття (низький VDI).
- Завищений VDI. Великі об’єкти дадуть VDI вище навіть при однаковому типі металу. Дрібна мідна монета і велика будуть з різними VDI.
- Гарні цифри на сміттєвих знахідках. Не все, що вище межі чорного металу вас порадує. Особливо на перших виходах. Кришки від пляшок, кришки від консервних банок, язички від алюмінієвих банок (та самі банки), фольга з упаковок – все це видасть чіткий позитивний VDI.
- Знахідки на глибині. Чим більша глибина залягання, тим менш точні цифри. Плюс, на максимальній глибині виявлення (особливо дрібних знахідок) VDI може взагалі відсутній (звук є, а VDI немає).
Мова металошукача
Запитайте у власника металошукача, наскільки балакучий його детектор. Звуковий відгук – це справжня мова, за допомогою якої прилад розповідає про те, що зараз відбувається під катушкою. І в цьому звуку міститься вся інформація, необхідна для прийняття рішення “копати чи не копати”.
Плюси
- Максимальна інформативність. Звуковий відгук металошукача містить інформацію про тип металу (тон), розмір знахідки (тривалість звучання), глибину залягання (гучність/інтенсивність звуку).
- Додаткова верифікація. Важко пояснити, як за звуком можна визначити якість сигналу. Але це працює. Звук від іржавого шматка заліза дасть кольоровий відгук з “хрипом” в кінці, а золото (з таким же VDI) буде чітким тоном. Хибний відгук на мінералізацію ґрунту більш “розтягнутий”, ніж сигнал на глибинну монету. І таких нюансів безліч. Трохи практики – і ви почнете їх розуміти.
- Робота з близько розташованими об’єктами. Якщо опануєте роботу зі звуком, зможете розрізняти близькі знахідки, на яких цифри VDI складаються. Наприклад, монета, а поруч іржавий цвях або пробка. І це окремий плюс, який реально збільшує кількість знахідок.
Мінуси
- Вчити мову металошукача. Так, спочатку важко зрозуміти, про що вам розповідає металошукач. Але якщо почати з VDI і поступово запам’ятовувати комбінації звуків для різних ситуацій, це навчання дає результат.
- Потрібні навушники. Для роботи зі звуком знадобляться навушники. Можна і без них, але деякі глибинні сигнали настільки тихі, що на вбудованому динаміці їх легко пропустити. Плюс, робота в навушниках зосереджує, виключає зовнішні звуки, на які мозок відволікається.
Особистий досвід
Привіт. Мене звати Ілля, 17 років у темі приладного пошуку. Починав з Garrett ACE 250 (у ті далекі часи це був найкращий металошукач для старту). Чудово пам’ятаю свій перший вихід – кілька радянських монет і гільз, міна, та багато металевого сміття. Спочатку дивився лише на екран і навіть серйозно обдумував варіант додавання підсвітки для екрану.
Через деякий час я з подивом виявив різницю у звуку. Тони могли звучати по-різному! І це був ACE 250, у якого всього 3 тони, найпростіша “палка-піщалка” (порівняно з сучасними металошукачами тієї ж цінової категорії). Потім був детектор Garrett AT PRO, з яким я вже перейшов на навушники і почав вважати себе впевненим аматором.
Але по-справжньому мова металошукача відкрилася для мене з Makro Racer. І я зрозумів, скільки ж знахідок залишив за спиною через своє бажання “тиші та стабільності” від свого приладу.
Не бійтеся хрипів, гудіння, попискування вашого металошукача – це не баг, а фіча. Просто спробуйте їх зрозуміти, запам’ятати закономірності, пов’язати з конкретною комбінацією ґрунту, типом знахідки. І результат вас порадує.